U-ETDS Sisteminin Faydaları Nelerdir?

U-ETDS yani Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ilk defa 2018 yılı ocak ayında Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Sistemin amacı illegal ve faturasız taşımacılığı engellemektir. Yolcu taşımacılığı için 2019’da yürürlüğe giren sistem eşya taşımacılığı için henüz aktif değildir. Buna rağmen Ege Yurt Lojistik Türkiye’nin en büyük kamyoncu ailesi olarak şimdiden tüm sistemlerini U-ETDS’ye uygun hale getirmiştir.

U-ETDS Sistemine Veriler Nasıl Girilecek?

Taşıma bilgilerini sisteme girmek isteyen bir sürücü veya firma dilerse U-ETDS tarafından yetkilendirilmiş bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile E-Devlet üzerinden yapabilir. Bunun yanı sıra Ulaştırma Bakanlığından alınacak web servis hizmeti aracılığıyla oluşturulacak bir uygulama vasıtasıyla bilgi girişi yapılabilmektedir.

U-ETDS Sisteminde Cezalar Ve Ödüller Nelerdir?

U-ETDS’de sistem dışına çıkan veya sistem isteklerini tam karşılayan sürücülere veya lojistik firmalarına kanunen verilen ödül veya cezalar bulunmaktadır. Sisteme yük bildirimi yapmayan veya eksik bilgi girişi yapan sürücü veya lojistik firmalarına uyarma cezası verilir. Bunun yanında yük bildirimini eksiksiz yapan firmalar da A sınıfı firma kategorisine girer. Ve bir takım ayrıcalıklar elde eder.

Kamyoncuların Uyması Gereken Yeni Takograf Yasası

U-ETDS ile gelen diğer bir yenilik de Kamyoncuların uyması gereken yeni takograf yasası. Bu yasa ile sürücüler belirli bir saatten fazla kesintisiz sürüş yapamayacak. Sürücüler 1 gün(24 saat) içerisinde 11 saat kesintisiz dinlenmek zorundadır. Bu süreyi birisi en az 8 saat olmak üzere 3 parça haline kullanabilir.

Takograflar Artık Otomatik Denetlenecek

Yeni Sayısal Takograf Yasası ile birlikte takograflar artık yol kenarlarında değil otomatik olarak denetlenecektir. Takografa bağlı olan kartı büyük kamyon garajlarında bulunan Kiosk’lar vasıtasıyla takograf verileri gönderilebilecektir.