Egeyurt Lojistik Danışmalık Ltd.Şti.

 

Tüm Soru ve Görüşleriniz için bize ulaşın..

Ulaştırma Bakanlığı karayollarında ticaret yapacak yada kendi ürünlerini kişileri taşıyacak kişi yada firmalara iştigal konusuna göre çeşitli isimlerde yetki belgeleri vererek sektörü düzenler. Bu belgelerin kontrolü İçişleri Bakanlığınca yollarda ve şehir içlerinde polis ve jandarma trafik ekiplerince aynı zamanda Ulaştırma ve Haberleşme bakanlığının karayolları üzerinde denetleme istasyonlarında yapılır.

 

Karayolu ile yurt içinde yük ve eşya taşıyacak kişi yada kurumlar araçları için  iştiğal konusuna göre K1 – K2 – K3 belgesi bulundurmak zorundadır. Yurt dışı çalışacak kişi yada kurumlar ise C yetki belgeli bir firma bünyesinde çalışmak zorundadır. Bu belgelere sahip olmayan kişi yada firmalar araçlarını ancak L1 Yetki belgeli bir firma bünyesine sokarak çalıştırabilirler.

 

Kimler Karayolu Yük Taşımacılığı Yapabilir ve Kontrolünü Kimler Yapar ?

Karayolu ile Yük taşımacılığını Türkiye Cumhuriyetinde Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesini alabilen herkez bağlı bulunduğu il veya ilçe vergi dairesinde kayıt açtırarak yapabilir.  Karayolu Yük Taşımacığının kontrolü ağırlıklı olarak Ulaştırma ve Habereşme Bakanlığı tarafından kontrol edilir. Ama İlgi alanlarına göre Içişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığıda kontrol ettikleri bölümler vardır. 

 

Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Yük Taşımacılığındaki Başlıca Belgeler Nelerdir?

 

Karayolu ile yük taşıyabilmek için Ulaştırma Bakanlığı Yetki Belgesi Mevzuatı nagöre aşağıdaki yetki belgeleri uygulanır.

 

C türü yetki belgesi: Uluslararası ve yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

– C1 yetki belgesi: Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara,

– C2 yetki belgesi: Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara,

– C3 yetki belgesi: Ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara,

verilir.

K türü yetki belgesi: Yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

– K1 yetki belgesi: Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara,

– K2 yetki belgesi: Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara,

– K3 yetki belgesi: Ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara,

verilir.

L1 Yukarıdaki belgelere sahip olmayan araçlar L1 yetki belgesine sahip bir firmaya araçlarını kiraya vererek çalışabilir.

 

K1 Yetki Belgesi Olmayanlar Nasıl Çalışabilirler?

Karayollarında Yük taşımacılı yapmak isteyipte K Yetki belgesi almak için asgari şartları yerine getiremeyen araç sahipleri yurt içinde çalışmak için L1 yetki belgeli bir şirkete kayıt olabilir ve o şirket bünyesinde çalışabilirler.